Zlecenia obronne

Wielu początkujących inwestorów boi się, że stracą na giełdzie. Co prawda ryzyko zawsze istnieje, ale dzięki specjalnym narzędziom ograniczysz je do minimum. Dzisiejsze platformy umożliwiają ci częściową automatyzację zleceń — w ten sposób nie musisz ciągle kontrolować tego, co dzieje się na giełdzie.

Przed stratą uchronią cię tzw. zlecenia obronne, czyli Stop Loss i kroczący Stop Loss. W artykule przeczytasz o nich więcej i dowiesz się, jak wykorzystać je na własną korzyść.

Stop Loss (SL)

Stop Loss (po polsku stop stracie) — jak sama nazwa wskazuje — zabezpiecza cię przed utratą kapitału. W jaki sposób? Automatycznie zamyka pozycję, kiedy cena aktywa spadnie poniżej wcześniej ustalonej granicy. W ten sposób platforma transakcyjna dba o pozycję w twoim imieniu — nie ślęczysz przed ekranem w obawie o utratę środków, bo nie musisz.

Jak ustawisz Stop Loss? To proste.

Gdy zajmujesz pozycję, dodaj do niej zlecenie obronne. Wpisz w odpowiedniej rubryce (w zależności od platformy) liczbę, która będzie granicą strat, jakie jesteś w stanie ponieść. Jeśli kupujesz akcje, Stop Loss ustawiasz pod aktualną ceną rynkową. Jeśli sprzedajesz — ponad nią.

Pewnie teraz myślisz, że jeśli ustawisz minimalny Stop Loss, to nic nie stracisz na błędnych decyzjach. Niestety giełda jest nieco bardziej skomplikowana. Ceny zawsze się wahają, więc po drobnym spadku kurs nagle może wystrzelić do góry. Przy minimalnym zleceniu obronnym przerwiesz pozycję za wcześnie i nic nie zarobisz.

Pamiętaj: zawsze zostawiaj sobie trochę przestrzeni na wahania kursu.

Kroczący Stop Loss (TS)

Nazwa angielska tego narzędzia brzmi Trailing Stop. Jest to bardziej zaawansowana wersja poprzedniego zlecenia, ponieważ przesuwa się razem z twoim zyskiem. Traling Stop aktywuje się od pewnego poziomu, który wyznaczasz przed zajęciem pozycji. Regularnie przesuwa granicę obrony o 1 pips zgodnie z twoim zyskiem, dzięki czemu jeszcze bardziej minimalizujesz straty.

U niektórych brokerów kroczący Stop Loss wymaga stale włączonej aplikacji, ale zależy to od platformy. Jako jedyne ze zleceń oczekujących nie działa na serwera, tylko w oparciu o dane urządzenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o giełdzie i rentownych rachunkach CFD, przeczytasz o tym tutaj. Dzięki zdobytej wiedzy dużo szybciej wzbogacisz się na swoich transakcjach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here