Historia świata jest nierozerwalnie związana z historią monet

0
817

Edukacja numizmatyczna otwiera możliwość zapoznania się z dziejami państw, władców, rodów, a także zwykłych ludzi. Monety i banknoty stanowią nie tylko ciekawy przykład dawnych środków płatniczych – niosą za sobą znacznie więcej. Przekaz, o którym uczyć mogą się dzisiejsze pokolenia. I właśnie dlatego jest to tak pasjonujące.

Dobrym na to przykładem są chociażby monety antyczne, które odnoszą się do historii sprzed kilku tysięcy lat. To dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie na przykład w Cesarstwie Rzymskim. Monety stanowią niejako świadectwo dziedzictwa tamtejszych cesarzy – ich panowania, czynów, reform, a w wielu przypadkach również okrucieństwa.

Monety z czasów Cesarstwa Rzymskiego

Historia zna wielu władców okrutnych. Jednym z nich jest Karakalla, cesarz rzymski, który panował w okresie od roku 211 do 217. Zasłynął reformą monetarną, a także bardzo okrutnymi rządami, w trakcie których odpowiadał za morderstwa kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

Wspomniana reforma odbyła się w 215 r. W jej ramach do obiegu została wprowadzona nowa moneta dwudenarowa, zwana „antoninianusem”. Warto nadmienić, że na awersie monety widniało popiersie samego cesarza w wieńcu laurowym, natomiast na rewersie pojawiały się różne symbole. Były to między innymi podobieństwa bóstw, budynki, a także inni władcy rzymscy. Do tego dochodziły różne personifikacje, które pojawiały się równie często.

Analiza monet – sposobu ich wykonania, wyglądu, wartości – to okazja do tego, aby bliżej zapoznać się z danym okresem historycznym. Tyczy się to nie tylko antycznych środków płatności, ale też tych nowszych. Nauka o historii może łączyć się również z szukaniem informacji o monetach i banknotach. Co więcej, tylko ją urozmaica i sprawia, że odkrywanie kolejnych tajemnic staje się jeszcze ciekawsze.

W podobny sposób podchodzić można do kolekcjonowania monet. Mowa tu zarówno o wiekowych nominałach, jak i tych specjalnych, wybijanych w celu uczczenia ważnego wydarzenia lub postaci. Zwykle pojawiają się w obiegu w bardzo limitowanych edycjach, co dodaje im wartości. Należy podkreślić, że monety tego typu tworzone są z wielu kruszców. Choć największym zainteresowaniem cieszy się złoto oraz srebro, spotkać można ponadto monety z brązu, platyny, rutenu, mosiądzu, a także innych metali. Dla wszystkich kolekcjonerów i osób pasjonujących się historią stwarza to świetną okazję do ciągłego poszerzania wiedzy, jak również zdobywania ciekawych, wartościowych okazów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here