Nacisk na przedmioty ścisłe czy humanistyczne? Jak przygotować się do studiów prawniczych?

Zmiany w oświacie miały spowodować, że nauka nie będzie opierać się w dużej mierze na teorii, a nacisk miał być kładziony na umiejętności praktyczne. Niestety w ostatnich latach, jak dobitnie pokazały to wyniki matur, okazało się, że wielu zdających ma duże problemy z czytaniem ze zrozumieniem, co akurat jest niezbędne w dalszej edukacji, ale i codziennym życiu. Tutaj naszła nas więc refleksja, jak uczniowie powinni przygotować się do studiów prawniczych? Czy istotne znaczenie mają przedmioty ścisłe, czy humanistyczne?

Studia prawnicze – teoria w pigułce

Studia prawnicze kojarzą się z renomą i prestiżem, choć obecnie łatwiej się na nie dostać, a to za sprawą prywatnych uczelni. Jednak pamiętajcie, że jeżeli zależy Wam na zdobyciu dużej wiedzy, dzięki której drzwi dalszej kariery stoją przed wami otworem, to koniecznie wybierzcie prestiżową uczelnie państwową. Ale lista kandydatów jest w tym przypadku naprawdę spora. Na samym początku powinniście wiedzieć, jakie przedmioty należy zdawać. Otóż większość uniwersytetów wymaga osiągnięcia bardzo dobrych wyników z matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego, przy czym najlepiej zdawać je na poziomie rozszerzonym, wtedy wasze szanse naprawdę wzrastają. Należy również zdawać maturę dodatkowo z dwóch przedmiotów, również na poziomie rozszerzonym. Tutaj należy wybrać np. historię, wos, geografię, język łaciński bądź też kulturę antyczną, czy filozofię. Przy czym większość uczelni najwięcej punktów przyznaje za dobry wynik z matury z języka polskiego.

Nauka przedmiotów humanistycznych to podstawa

Studia prawnicze są w dużej mierze studiami humanistycznymi. Na zajęciach nacisk kładziony jest na naukę przepisów prawa, czy samej historii. Stąd jak nietrudno się domyślić czytanie ze zrozumienie ma ogromne znaczenie. A więc musicie pamiętać, że sama nauka na pamięć nie wystarczy, trzeba też rozumieć to, co się czyta. Również duże znaczenie ma zdobycie wiadomości z wiedzy o społeczeństwie, czy historii. Musicie zdawać sobie sprawę, że wykładowcy już na samym początku będą od Was wymagać danej wiedzy, zatem zasada „zakuj, zdaj, zapomnij” absolutnie się nie sprawdzi i Wasza wiedza musi być usystematyzowana. Pamiętajcie więc, aby uczyć się systematycznie i powtarzać materiał. Koniecznie należy ćwiczyć także samo czytanie ze zrozumieniem.

A co z przedmiotami ścisłymi?

Choć studia prawnicze są w dużej mierze studiami opartymi na teorii to musicie uczyć się matematyki, szczególnie, że jest obowiązkowym przedmiotem na maturze i jej wynik jest brany pod uwagę. Tylko uzyskując dobry wynik z matury, w tym także z matematyki macie szanse na podjęcie dalszej nauki na prestiżowej uczelni. Zatem jeżeli liczyliście, że przedmioty ścisłe będą niepotrzebne to niestety musimy was rozczarować. Ponadto przeważnie na pierwszym roku studiów będzie do zaliczenia ekonomia, zatem zasady matematyczne musicie mieć w jednym palcu. Przydaje się również wiedza z logiki, wszak logiczne myślenie na tym kierunku to podstawa.

Balans ma znaczenie

Na prawie będziecie uczyć się dużo, bardzo dużo teorii, co jednak nie oznacza, że przedmiotów ścisłych nie będzie. Tutaj warto wspomnieć o ekonomi. Ponadto na kolejnym semestrze może być przedmiot z socjologii, gdzie będziecie uczyć się prowadzić badania, co również wymaga od was wiedzy ścisłej. Zatem najlepiej postawić na balans i uczyć się zarówno przedmiotów humanistycznych, ale także ścisłych. Pamiętajcie też o tym, że aby dostać się na studia konieczne jest otrzymanie wysokiego wyniku z matury z języka obcego. Jeżeli w liceum macie łacinę to absolutnie nie zaniedbujcie nauki z tego przedmiotu, gdyż jej znajomość naprawdę wam się przyda i jest bardzo wymagana na tych studiach. Tutaj mamy dla Was radę, a mianowicie pamiętajcie o regularnym powtarzaniu materiału, dzięki temu możecie lepiej przygotować się do matury i osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Duże znaczenie ma również wysypianie się.

Niedawno wprowadzone zmiany w oświacie są niezwykle ważne. Dzięki niej większy nacisk ma być kładziony na naukę ze zrozumieniem, a nie tylko na pamięć. Jednak również uczniowie powinni pamiętać, aby aktywnie uczestniczyć w zajęciach, w ten sposób poszerzają swoją wiedzę, a jednocześnie uczą się radzić sobie ze stresem.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here