Jakie są poziomy znajomości języka angielskiego

W języku angielskim wyróżnia się aż sześć stopni znajomości. Ten standard określający umiejętności językowe został stworzony przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Znajomość własnego poziomu znajomości języka angielskiego jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na wybór odpowiedniego kursu do dalszego rozwoju umiejętności językowych.

Jakie są stopnie znajomości języka angielskiego?

Umiejętności językowe z angielskiego klasyfikowane są na sześć poziomów wiedzy – początkujący (A1 – A2), średnio zaawansowany (B1 – B2) oraz zaawansowany (C1 – C2). Dla każdego z tych poziomów wymagana jest odrębna wiedza. W Szkołach językowych czy na uczelniach wyższych organizowane są specjalne egzaminy sprawdzające znajomość języka, po których zakończeniu można zdobyć certyfikat potwierdzający stopnień jego znajomości.

Poziom A1 (początkujący)

A1 to znajomość języka obcego w stopniu absolutnie podstawowym. Oznacza to, że osoba posiadająca takie umiejętności jest w stanie komunikować się w języku angielskim w życiu codziennym, używając wyłącznie potocznych zwrotów i prostego, bardzo podstawowego słownictwa.

Poziom A2 (początkujący)

Określając podstawowe poziomy znajomości angielskiego, należy wspomnieć również o A2. W tym przypadku podobnie jak przy znajomości języka na poziomie A1 można swobodnie komunikować się w tym języku, używając powszechnie używanych zwrotów. Znajomość języka obcego na tym poziomie pomaga wyłącznie w codziennej komunikacji. Na tym poziomie znajomości mogą występować problemy ze swobodną komunikacją z osobami, dla których język jest językiem rodzimym.

Poziom B1 – B2 (średnio zaawansowany)

Poziom B1 oraz B2 określa średnio zaawansowaną znajomość języka angielskiego. Oznacza to, że osoby na tym stopniu znajomości mają bogaty zasób słownictwa, znają i potrafią posługiwać się czasami. To pozwala na w miarę swobodną komunikację z osobami, dla których język angielski jest językiem rodzimym.

Poziom C1 – C2 (zaawansowany)

C1 oraz C2 ro najwyższe stopnie znajomości języka obcego. Osoby posiadające certyfikaty potwierdzające znajomość języka na tym poziomie posługują się nim w stopniu biegłym zarówno w piśmie, jak i w mowie. Zaawansowane poziomy znajomości angielskiego umożliwiają wykonywanie nawet trudnych i bardzo złożonych zadań powiązanych z pracą czy studiami.

Test poziomujący – czy warto go wykonać?

Jak określić swój poziom znajomości języka angielskiego? Samodzielnie może być to trudne – dlatego warto skorzystać ze specjalnych testów poziomujących lub poprosić o pomoc native speakera, któremu nieobce są poziomy znajomości angielskiego według standardów CERF.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here