Na czym polega wykańczanie poprzez przeciąganie? Zastosowanie i przykłady

0
107

W procesie wykańczania przeciąganego przedmioty obrabiane są mocowane w specjalnie zaprojektowanych uchwytach. Uchwyty te są przeciągane ruchem okrężnym przez bęben procesowy zawierający granulat szlifierski lub polerski.

Tak działają przeciągacze do kanałków, a ten szybki ruch generuje duży nacisk styku między obrabianym przedmiotem a medium, co szybko daje doskonałe rezultaty w postaci bardzo precyzyjnego zaokrąglenia krawędzi, wygładzenia lub lustrzanego wykończenia z rezultatami porównywalnymi z uzyskiwanymi przy polerowaniu ręcznym. Sprawdź: Maszyny do przeciągania i oprzyrządowanie | Tradensa i dowiesz się więcej.

Zastosowanie maszyn do przyciągania

Jednym z głównych zastosowań maszyn do obróbki wykańczającej jest przemysł narzędziowy. Niektóre części, które można obrabiać za pomocą wykańczania przeciąganego omówimy w dalszej części artykułu. Jeśli chcesz lepiej poznać przeciągacze do rowków i podobne typy oprzyrządowania – czytaj dalej.

Frezy z węglików spiekanych, wykrojniki do gwintów, wkładki i przeciągacze małe

Obróbka tych części w wykańczarce jest dobrym pomysłem, tak samo jak wtedy gdy chodzi o  przeciągacze do wielowypustów – bo zmniejsza ryzyko wykruszenia. Precyzyjne zaokrąglenie krawędzi skrawających i polerowanie rowków wiórowych:

  • zwiększa żywotność narzędzia,
  • poprawia wydajność skrawania.

Warto również  w tym kontekście zwrócić uwagę na jeszcze inne narzędzia do tłoczenia, formowania i skrawania są często powlekane węglikami w celu zmniejszenia zużycia. W rezultacie na powierzchni narzędzia, takiego jak przekładnie kulowe mogą tworzyć się kropelki. Proces wykańczania przeciągania selektywnie usuwa te kropelki. Smar może zostać zatrzymany w pozostawionych małych otworach i zagłębieniach. Daje to lepszą warstwę smaru na powierzchni narzędzia, co skutkuje znacznie mniejszym tarciem i radykalnym zmniejszeniem zużycia.

To niezwykle interesująca tematyka i to zdecydowanie nie tylko dla osób bezpośrednio związanych z branżą. Również chcesz dowiedzieć się więcej? Doskonale! Zapraszamy tutaj: wiedza o węgliku spiekanym | Tradensa.

Więcej informacji: https://www.intnet.pl/narzedzia-do-produkcji-kol-zebatych-z-jaka-firma-warto-wspolpracowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here