telepraca

Telepraca jest to ciekawa propozycja dla osób, które nie lubią pracować w firmie. Je to opcja dla pracodawców, dzięki którym mogą ciąć koszty. Część osób nie wyobraża sobie pracy zdalnej z domu. Takie osoby bardzo lubią przebywać w pobliżu innych osób, a gwar codziennej pracy im nie przeszkadza. Sporo osób uważa, że swoje obowiązki lubi wypełniać poza miejscem pracy. Dla wielu osób produktywności jest o wiele większa w domu. Łatwiej jeść się tam skoncentrować i skupić. Potrzebna jest do tego jednak sama dyscyplina i odpowiednia organizacja czasu. Efektywna praca poza firmą jest bardzo możliwa i właśnie dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na telepraca. Czym ona dokładnie jest? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/telepraca/

Telepraca i kodeks pracy

Zgodnie z zasadami Kodeksu pracy, telepraca jest to regularne wykonywanie twojej pracy poza miejscem stacjonarny i pracy. Wykorzystywana jest ona przez środki komunikacji elektronicznej. Osoba pracująca na zasadzie telepracy posiada takie same prawa i świadczenia, jak w przypadku osoby pracującej w filmie. Nie każda praca, która jest wykonywana w domu jest zwana telepracą. Praca inna niż telepraca to taka, kiedy:

• Jest regularna 

• wykonuje się ją poza miejsce pracy 

• pracownik korzysta ze środków telekomunikacji elektronicznej 

• efekt pracy może przesłać w formie elektronicznej na przykład poprzez mail lub też w inny sposób przez użycie połączenia internetowego

Telepraca do jednych z zawodów sprawdza się bardziej, a do innych trochę mniej. Zawody które mogą być z łatwością wykonywane zdalnie poza siedzibą firmy jest to na przykład dziennikarz, tłumacz, grafik, architekt. W przypadku urzędnika samorządowego lub państwowego będzie to o wiele trudniejsze zadanie. Telepraca może być domowa, zmienna, w telecentrum lub mobilna. 

Telepraca – umowa

Umowa w przypadku telepracy jest taka sama jak w przypadku innych pracowników. W takiej umowie dodatkowo znajdują się zapisy określające zasady, a także warunki pracy. 

Umowa, tak jak każda inna powinna zawierać: 

• rodzaj świadczonej pracy, 

• miejsce wykonywania pracy, 

• wynagrodzenie, 

• czasu oraz termin rozpoczęcia pracy, 

• warunki pracy.

Ponadto w umowie powinno być zawarte z jakiego sprzętu będzie korzystać pracownik. Może być to sprzęt własny lub firmowy. W przypadku własnego wyposażenia, pracodawca powinien wpłacić ustalony ekwiwalent.

Zobacz też: http://perimet.pl/strona-startowa-firmy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here