Street art

Street art to nic innego jak nurt sztuki współczesnej, inaczej sztuka uliczna. Dla jednych jest to forma artystycznego wyrazu, a dla innych przejaw wandalizmu. Sztuka uliczna to dość szerokie pojęcie, zaliczamy do niej murale, tagi oraz graffiti. Mimo, że każda z wymienionych form tej sztuki różni się od siebie, są one jednak ze sobą powiązane. Street art to sztuka dość dynamiczna, która jest pełna nawiązań do współczesnych wydarzeń, dlatego bardzo często tematem dzieł sztuki ulicznej są konflikty zbrojne, dyskryminacja lub problemy społeczne.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jak-rozpoczely-sie-dzieje-street-artu/

Pierwszy mural – jak wyglądał?

Tak na dobrą sprawę pierwsze murale powstawały w jaskiniach i były wykonywane przez ludzi pierwotnych. Jednym z najsłynniejszych prehistorycznych dzieł jest „koń z jaskini Lascaux”, odnaleziony we Francji. W tamtych czasach do malowania dzieł sztuki wykorzystane były farby, które bazowały na naturalnych barwnikach. Alternatywą dla pędzli było końskie włosie, palce oraz mech.

W naszym kraju street art powstał nieco później, w przeciwieństwie do innych krajów. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie powstawały pierwsze dzieła sztuki jest kopalnia w Krzemionkach Opatowickich. To tam powstawały pierwsze szkice węglem. Oprócz ściennych szkiców znajdowały się tam też stare ubrania, narzędzia oraz inne przedmioty z końca epoki neolitu.

Czy street art nawiązywał do buntu?

Street art jak już zostało wspomniane bardzo często nawiązywał do współczesnych wydarzeń. Dlatego po raz pierwszy ten nurt przejawiał bunt w okresie starożytnego Rzymu, w czasach tyranii. Prace krytykowały i ośmieszały polityków. Co do bardziej współczesnych czasach pełne bunty znaki i hasła pojawiały się zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Mowa tutaj chociażby o znaku Polski Walczącej, który jest najpopularniejszy z tamtego okresu. Tego typu działania nadawały sił osobom, które walczyły.

Kolejny bunt artystów został zarejestrowany w czasach komunizmu. Ludzie w tamtym okresie bardzo krytykowali obecną władzę. Na ulicach odbywały się protesty, a na murach widniały różnego rodzaju hasła.

Zobacz też: http://perimet.pl/palac-luwr-najslynniejsze-muzeum-sztuki-na-calym-swiecie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here