Prawo pracy kiedy skorzystać z pomocy prawnika?

W naszym kraju niestety bardzo często dochodzi do łamania prawa pracy. Wiele takich spraw do dziś nie ujrzała światła dziennego ze względu na to, że bezsilność i poczucie bezradności było zbyt wielkie. Niektórzy również boją się wysokich kosztów walki lub zwolnienia z pracy. Jednakże niejedna kancelaria radcy prawnego posiada usługi skrojone na miarę pokrzywdzonych. Jak się za to zabrać?

Krok pierwszy: porzuć strach

System sądownictwa, szczególnie sądy pracy, nastawione są na ochronę pokrzywdzonych. Dlatego też trzeba zmienić swoje nastawienie. Po pierwsze pamiętać należy o własnej godności i poczuciu wartości. Obrona swoich praw przed sądem i takimi instytucjami jak Państwowa Inspekcja Pracy to nie tylko prawo, ale również moralny obowiązek. Kiedy mamy dowody lub chcemy je zdobyć, pierwszym krokiem jest kancelaria prawna i rozmowa z fachowcem.

Proces nie musi być kosztowny

Poczucie tego, że koszty ewentualnej batalii sądowej przekroczą możliwości finansowe to wielki mit. Wiele kancelarii posiada sposób rozliczenia na podstawie wywalczonego odszkodowania i płatny dopiero po dotarciu przelewu na konto. Na start wystarczy zatem posiadać tylko chęci. Im większe szanse na wygraną, tym chętniej prawnicy podejmują się spraw z rozliczeniem po rozstrzygnięciu. Ponadto też pracodawca po przegranej sprawie zobowiązany jest do pokrycia kosztów procesu i zastępstwa procesowego pracownika.

Jakie sprawy można oddać przed sąd pracy?

W ostatecznej ocenie pomoże naturalnie radca prawny, jednakże spektrum spraw jest naprawdę szerokie. Najwięcej spraw toczy się o niewypłacone wynagrodzenie za pracę lub godziny nadliczbowe, a także o niepoprawnie rozwiązany stosunek pracy. Kodeks Pracy dokładnie precyzuje konkretne sytuacje i schematy działania w takich momentach. Każde odstępstwo jest podstawą do sporu. Ponadto też można domagać się zadośćuczynienia za chociażby mobbing będący coraz częściej ujawniany, a także nieprzestrzeganie zasad BHP i narażenie na uszczerbek na zdrowiu. Podobnie sprawa ma się po wypadkach w pracy z winy pracodawcy. Osoby świadczące porady prawne z zakresu prawa pracy nawet o bardzo dużym doświadczeniu, przyznają że regularnie zdarza im się pracować nad sprawami bez precedensu. Ochrona praw pracownika jest najważniejsza i nie można się jej bać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here