Kopanie Bitcoin - O co chodzi

Przeszukując w internecie informacje na temat kryptowalut a w szczególności Bitcoina często możemy natrafić na sformułowanie dotyczące wykopywania (wydobywania) tychże. „Kopanie Bitcoin – O co chodzi?”. Takie pytanie zadawali sobie pewnie nieraz internauci. Spróbujmy to wyjaśnić.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to obecnie najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Powstała niemal dekadę temu i do dzisiaj jej kurs poszybował do 30000 zł. Świat finansów początkowo sceptycznie odnosił się do kryptowalut. Zafascynowały one jednak internautów i pozwoliło to spopularyzować ten rodzaj lokowania oszczędności.

Bitcoiny można zdobyć kupując je na giełdzie. Gdy poczekamy na odpowiedni moment możemy je kupić za dość atrakcyjną cenę. Innym sposobem ich zdobycia jest tzw. mining czyli wydobywanie kryptowalut za pomocą zestawów komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej. O co dokładnie chodzi?

Kopanie Bitcoin – O co chodzi?

Podstawowym elementem potrzebnym do rozpoczęcia kopania Bitcoinów jest koparka. Potocznie nazywany jest tak specjalny zestaw komputerowy, którego jedynym przeznaczeniem jest właśnie kopanie owych Bitcoinów. Zestaw taki składa się z najnowocześniejszych podzespołów. Głównie jest to kilkanaście zaawansowanych technologicznie kart graficznych podłączonych pod jedną płytę główna. Takie zestawienie gwarantuje ogromną moc obliczeniową niezbędną do skutecznego kopania Bitcoinów. Karty zamocowane są na specjalnej ramie w pewnej odległości od siebie aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i skuteczne odprowadzanie tego ciepłego.

Koparka musi być także wyposażona w wydajny system chłodzący całość. Nie wystarczą zwykłe wentylatory komputerowe. Również pomieszczenie, w którym znajduje się dany zestaw musi mieć bardzo dobrą wentylację gdyż po kilku godzinach pracy zestawu temperatura niebezpiecznie by się zwiększyła. Koparka zużywa bardzo dużo prądu. Koszt energii elektrycznej jest kluczowy przy obliczaniu ewentualnego zysku z inwestycji. W internecie znajdziemy kilka specjalnych kalkulatorów, które po wprowadzeniu kilku zmiennych takich jak koszt energii, aktualny kurs BTC czy rodzaj używanego sprzętu obliczą szacowany czas zwrotu z inwestycji w koparkę. Jest to dość istotne ponieważ kwota jaką musimy zainwestować w dobrego typu koparkę może sięgnąć nawet 40000 zł. Nie jest to mało i już na wstępie odrzuca znaczną część inwestorów. Kopanie Bitcoinów to tak na prawdę zajęcie dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych ot tak, na inwestycję.

Moc obliczeniowa z naszej koparki pozwala utrzymywać całą sieć Bitcoin. W zamian mając odpowiednio mocny sprzęt możemy wygenerować tzw blok do sieci. Otrzymujemy za to wynagrodzenie w postaci Bitcoinów. BTC możemy zapisać w wirtualnym portfelu i na przykład sprzedać na internetowej giełdzie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here