Ile kosztował bitcoin na początku

Kryptowaluty (a bitcoin w szczególności) sprawiły, że ludzie zmienili całkowicie swoje postrzeganie tego czym jest waluta, czym jest jej wartość oraz tego czy banki są tak naprawdę potrzebne do swobodnego obrotu własnymi środkami pieniężnymi. Jednak jak się to wszystko zaczęło? Skąd wziął się bitcoin? Ile kosztował bitcoin na początku, kto go tak na prawdę stworzył?

Czym jest bitcoin?

Ile kosztował bitcoin na początkuWarto przede wszystkim wiedzieć, że kryptowaluty opierają się na zdecentralizowanym systemie transakcji opartych o internet oraz tak zwanym mechaniźmie blockchain. Pomysł na taki sposób przesyłania pieniędzy wcale nie jest związany z ostatnimi latami, ponieważ pierwsze propozycje tego typu systemu i kryptowalut zaczęły pojawiać się jeszcze w latach 90, ale dopiero po 2007 roku i światowym kryzysie na giełdzie pomysł ten zaczął być brany na poważnie i powoli wdrażany w życie.

To właśnie wtedy, na początku 2009 roku, powstał bitcoin. Jego autorem był Satoshi Nakamoto. Do dziś nie wiadomo dokładnie kim jest Nakamoto, ponieważ jest to jego pseudonim, a sam autor bitcoina nigdy nie udzielał się na żywo w prawdziwych mediach. Oczywiście bitcoin nie był pierwszy. Na chwilę przed nim powstało kilka innych kryptowalut, takich jak Bit Gold czy Hashcash, jednak w przeciwieństwie do bitcoina, nigdy nie osiągnęły one żadnego globalnego sukcesu.

Ile kosztował bitcoin na początku?

Mimo, że bitcoin powstał na początku 2009 roku, to pierwsza płatność za pomogą tej kryptowaluty nastąpiła dopiero ponad rok później, w maju 2010 roku. Płatność ta (chociaż wiele osób twierdzi, że nigdy do niej nie doszło) jest do dzisiaj oceniana z wielkim rozbawieniem, ponieważ wartość bitcoina była wtedy tak niska, że 10 tysięcy jednostek tej waluty pozwoliło w 2010 roku na zakup zaledwie 2 pizz. Obecnie 10 tysięcy bitcoinów ma astronomiczną wręcz wartość 80 milionów dolarów. Pół żartem pół serio, można więc powiedzieć, że 22 maja 2010 roku zakupiono najdroższą pizzę w historii.

Ile w takim razie dokładnie kosztował jeden bitcoin na początku swojej obecności na rynku w 2009 roku? Pierwszy kurs bitcoina za początku 2009 roku wynosił 1309 bitcoinów za 1 dolara. W lutym 2011 roku, czyli po 2 latach od powstania kryptowaluty, 1 BTC miał już wartość 1 dolara. Kilka miesięcy później wartość ta była już kilkanaście razy wyższa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here