Fotowoltaika - panele PV

Za rewolucyjnymi wynalazkami zawsze stoją lata badań naukowców z różnych dziedzin. W przypadku paneli PV tworzących instalacje fotowoltaiczne były to wieloletnie wysiłki fizyków i inżynierów, od Alexandre Edmond Becquerela począwszy na twórcach pierwszego krzemowego ogniwa, Daryl Chapinie, Calvin Fullerze oraz Gerald Pearsonie, wcale nie kończąc.

Panele PV — na co to komu

Powstanie paneli PV związane jest ściśle z chęcią ochrony naturalnego środowiska przed wynikającymi z działalności człowieka wyniszczającymi planetę procesami. Nieustanne pozyskiwanie surowców w celu wytwarzania energii nie tylko sukcesywnie zmniejsza ich zasoby, ale pod wpływem ich przetwarzania do atmosfery trafiają szkodliwe substancje, które degradują naturalną tarczę ochronną planety przed szkodliwym promieniowaniem, którą stanowi warstwa ozonowa.

Panele PV działające w oparciu o odnawialne źródło energii, jakim jest słońce i jego promieniowanie, to bezpieczna i przyjazna dla środowiska metoda na pozyskiwanie energii, która, raz wytworzona, nie idzie na zmarnowanie, dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów pozwalających na jej magazynowanie.

Zjawisko fotowoltaiczne — jak to działa

Działanie instalacji fotowoltaicznych jest możliwe dzięki zachodzącemu wewnątrz tworzących je paneli PV zjawisku fizycznemu, zwanym efektem fotowoltaicznym, polegającym na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym na skutek oddziaływania na nie promieniowania świetlnego. Krzemowe ogniwa, z których zbudowane są panele PV, stanowią katalizator dla wpadających na nie cząstek światła — fotonów, w których, pod wpływem zderzenia, dochodzi do wytrącenia z równowagi elektronów.

Chcąc ująć to jak najprościej, możemy powiedzieć, że promienie słoneczne transportujące cząstki energii, po zetknięciu z panelami PV zostają przez nie przechwycone i przetransformowane w energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd nie jest gotowy do zasilenia instalacji w naszym domu, gdyż posiada on stałe napięcie. Do bezpiecznego użytkowania sieci elektrycznej niezbędny jest przepływ prądu o zmiennym napięciu, a taki efekt uzyskuje się dzięki zawierającego się w instalacji PV falownika.

Systemy fotowoltaiczne — zalety dla wszystkich

Panele PV to nie tylko wyraz troski o środowisko i przyszłość planety, które powinny stanowić niewątpliwy priorytet dla wszystkich mieszkańców Ziemi. Nie można jednak przejść obojętnie obok związanymi z tym systemem aspektu finansowego.

W związku z tym, że od momentu uruchomienia paneli PV na terenie swojej posiadłości stajemy się prosumentami energii elektrycznej, nie tylko stajemy się niezależni od zewnętrznych dostawców i odprowadzanych dla nich comiesięcznych opłat. Dzięki możliwości magazynowania wytworzonej energii możemy zmniejszyć swoje wydatki o blisko 80 procent w skali roku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here