Ceny transferowe – do czego służą

Ceny transferowe to rozwiązanie, które stosowane jest przez większe grupy kapitałowe, a które pomaga zmniejszyć koszta związane z importem towarów pomiędzy różnymi krajami. Dzięki ich użyciu możliwe jest znaczne zmniejszenie podatku, jaki płacą firmy importowe w krajach, w których opodatkowanie jest wysokie – głównie Europie i Ameryce Północnej.

Jak ceny transferowe przyczyniają się do zmniejszenia podatków?

Zmiany cen transferowych to rozwiązanie związane z manipulacją ceną transferu towarów z jednego kraju do drugiego. Jeżeli towar importowany jest z kraju, w którym podatki są niskie, do kraju, w którym są one o wiele niższe, firmie importowej może opłacać się zadeklarować ich cenę na wysokim poziomie.

W takim układzie różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu jest niewielka, a co za tym idzie osiągany dochód i podatek również odpowiednio mniejsze. Wielokrotnie wysokość cen transferowych deklarowana przez przedsiębiorstwa może być znacznie wyższa od ceny rynkowej towarów.

Kto stosuje manipulacje cenami transferowymi?

Rozwiązanie takie stosowane jest przez grupy kapitałowe, których spółki córki istnieją w różnych krajach. Częstą praktyką na międzynarodowym rynku jest to, że przedsiębiorstwa produkcyjne pracujące w krajach tak zwanego globalnego południa, gdzie podatki są relatywnie niskie wchodzą w skład tych samych grup co firmy sprzedające dany towar na docelowym rynku.

Jak zatem widać podniesienie ceny transferowej nie wpływa na to, jaki dochód osiąga grupa jako całość. Większy podatek, jaki płaci przedsiębiorstwo produkcyjne jest równoważony przez o wiele mniejszy podatek dochodowy opłacany przez importera.

Czy to legalne?

Warto zadać sobie również pytanie o to, czy tego rodzaju działania są legalne. Odpowiedź na nie jest prosta. W świetle międzynarodowego prawa handlowego ustalanie cen transferowych na wysokim poziomie jest legalne, ale niepożądane w krajach, do których trafia towar.

Prawo podatkowe wzbogacane jest zatem w różnego rodzaju regulacje, które pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć tego rodzaju działania. Najczęściej wiążą się one z koniecznością dostarczenia dokumentacji, która uzasadniałaby utrzymanie cen transferowych na wysokim poziomie. Jak pokazuje rzeczywistość, jest to jednak rozwiązanie używane powszechnie na całym świecie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here