Bitcoin – O co chodzi?

Bitcoin to słowo, które w ciągu ostatnich kilku lat usłyszał niemal każdy. Wciąż jednak dla wielu ludzi jest to pojęcie owiane tajemnicą. Czym wobec tego jest bitcoin? Aby wyrazić się jak najkrócej, można powiedzieć, że jest to kryptowaluta oparta na technologii blockchain. Niestety w ten sposób zamiast jednego niejasnego terminu, nagle pojawiają się dwa. Wciąż nasuwa się nam na myśl pytanie: Bitcoin – o co chodzi?

Bitcoin – O co chodzi?

Spróbujmy zatem wyjaśnić sobie wszystko od początku. Kryptowaluta, to mówiąc najprościej, wirtualny środek płatniczy oparty na technologiach kryptograficznych. Określenie „wirtualny” oznacza w tym wypadku, że nie jest zależny od jakiegokolwiek banku centralnego, a więc nie jest ograniczony polityką monetarną żadnego państwa. Jednocześnie bitcoiny są wymienialne na zwykłe pieniądze. Wobec tego jest to, paradoksalnie, zupełnie „rzeczywista” waluta, której można używać w celu opłacania przeróżnych towarów i usług. Jednocześnie system bitcoin nie zna granic i ograniczeń geograficznych. Chcesz zrobić przelew na drugi koniec świata? Proszę bardzo, dzięki bitcoin jest to możliwe w ciągu kilku minut, w najgorszym wypadku kilku godzin.

Jeśli bitcoin nie jest kontrolowany przez żadne państwo, kto w takim razie nim zarządza?

Bitcoin – O co chodzi?Rodzi się także ważniejsze pytanie, czy jest on bezpieczny? Czy przechowując nasze środki w tym systemie nie narażamy się na kradzież? Otóż system bitcoin jest to system rozproszony, czyli taki, który nie posiada żadnej centrali a więc nie jest kontrolowany przez pojedynczy podmiot. Bitcoin, tak jak każda inna kryptowaluta, opiera się na sieci niezależnych serwerów, z których każdy przechowuje informację na temat stanu posiadania każdego z użytkowników. Dzięki temu, a także dzięki technologii blockchain nikt nie będzie w stanie samodzielnie zmienić zawartości swojego, ani cudzego konta.

Ostatnie podstawowe pytanie: czym jest blockchain?

Jest to rozproszona baza danych, a więc, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, funkcjonująca na bazie wielu komputerów/serwerów, bez scentralizowanego miejsca przechowywania danych. Wszystkie informacje w takiej bazie danych zakodowane są za pomocą specjalnych algorytmów kryptograficznych. Struktura takiego systemu przypomina łańcuch złożony z bloków danych, stąd nazwa, gdzie po dodaniu kolejnego bloku, zmiana danych zapisanych wcześniej jest niemożliwa, a wszelkie uszkodzenia i awarie zostają błyskawicznie wykryte. Dzięki temu kryptowaluty oparte na technologii blockchain, a więc także bitcoin można uznać za całkowicie bezpieczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here