Bitcoin – Czy warto?

Jeżeli należysz do grona osób, które mogą poświęcić trochę pieniędzy, bo i tak będą mieli jeszcze coś w zanadrzu i chciałbyś w coś zainwestować, to dobrym pomysłem mogą okazać się kryptowaluty. Jedną z takich popularnych kryptowalut z całą pewnością jest Bitcoin – czy warto w niego inwestować, każdy sam powinien zdecydować. Jednak zanim podejmie się jakąkolwiek decyzje, warto dużo poczytać na ten temat, a najlepiej porozmawiać z osobą, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. Kiedy zdecydujemy się, że chcemy zakupić choć część bitcoina, będziemy musieli potem stale obserwować jego kurs. Sprzedawać kiedy jego cena będzie wysoka, a kupować, kiedy cena będzie niska. Czy kryptowaluty są dla każdego? Z całą pewnością nie. Jeżeli nie odnajdujesz się w wirtualnym świecie, to najlepiej zapomnij o kryptowalutach. Możesz sobie narobić tylko problemów finansowych inwestując w nieodpowiednim momencie i nieodpowiednie pieniądze. Jeżeli jednak nie boisz się ryzyka i odnajdujesz się w kryptowalutach, to właściwie dlaczego nie spróbować? A już w szczególności wtedy, kiedy wiesz, że możesz sobie na to pozwolić, bo możesz przeznaczyć część pieniędzy na zakup odpowiedniej kryptowaluty?

Czym są i jak działają kryptowaluty?

Czym są i jak działają kryptowaluty?Kryptowaluta to wirtualna waluta służąca do rozliczeń za pomocą sieci komputerowej, oparta o metody kryptograficzne. Jest ona niezależna i nie da się jej odgórnie kontrolować. Opiera się na użytkownikach. Każda transakcja do jakiej dochodzi z użyciem kryptowaluty musi być zatwierdzona przez użytkownika sieci, a raczej przez jego komputer do niej podłączony poprzez rozwiązanie skomplikowanego zadania matematycznego. Jest ono zapisywane w sieci jako element łańcucha. Każda kolejna transakcja zapisuje się za kolejna w taki sposób, że nie ma już możliwości jej zmiany. Działa to na zasadzie łańcucha, stad nazwa technologii: blockchain. Powszechnie uważa się, że technologia ta jest maksymalnie bezpieczna. Powoli zaczynają się interesować różne firmy z branży technologicznej, niekoniecznie związane z finansami. Póki co świetnie sprawdza się z rozliczeniach na kryptowalutach. Użytkownicy, którzy podłączają się do sieci w celu akceptacji zleceń są wynagradzani przez system w postaci Bitcoinów. Jest to inaczej nazywane kopaniem kryptowalut lub miningiem.

Jak zdobyć Bitcoina?

Jak zdobyć Bitcoina?Wspomniany wyżej mining to jedna z metod na zdobycie Bitcoinów. Ale uwaga! W obecnych czasach nie jest to już tak łatwe jak na początku istnienia kryptowalut. Niegdyś wystarczył bowiem zwykły komputer domowy podłączony do internetu aby korzystając z jego mocy obliczeniowej wydobywać spore ilości kryptowalut. Dziś nie jest to już takie proste. Aby na poważnie zająć się tego rodzaju pracą trzeba posiadać zaawansowany technologicznie komputer wyposażony w dużą ilość kart graficznych o potężnej moc obliczeniowej. Koszt takich karty może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście same karty to nie wszystko. Całość musi być odpowiednio chłodzona ponieważ pracując 24h dobę wytwarzane są ogromne ilości ciepła, które mogą uszkodzić sprzęt. Poza tym taka praca przez całą dobę pochłania mnóstwo energii elektrycznej, która przecież cały czas drożeje. Zanim więc zaczniemy wykopywać kryptowaluty korzystając ze specjalnych koparek dokonajmy specjalnych obliczeń aby się przekonać czy będzie to w ogóle opłacalne. Służą do tego specjalne kalkulatory dostępne w internecie. W odpowiednie pola wpisujemy parametry naszego sprzętu, aktualny kurs kryptowaluty oraz koszt energii elektrycznej. Algorytm wyliczy nam czy i kiedy możemy liczyć na jakiekolwiek zyski. Musimy także brać pod uwagę ryzyko związane ze zmianą wartości kursu kryptowaluty. Jeśli nagle straci ona sporo na wartości to nasza inwestycja stanie się kompletnie nieopłacalna.

Prognozy kursu BTC

A kryptowaluty mają to do siebie, że potrafią bardzo szybko stracić lub zyskać na wartości. Przykładem niech tu będzie Bitcoin, który na początku roku kosztował około 60000 zł za 1BTC aby obecnie spaść poniżej 20000 zł. Co do prognoz na przyszłość to ciężko cokolwiek przewidzieć. Obie strony mają swoje argumenty. Jedni sądzą, że BTC obroni się i niedługo ponownie będzie warty tyle ile na początku roku. Inni sądzą, że kurs spadnie jeszcze niżej.

Bitcoin – Czy warto?

Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jeśli lubisz ryzyko i posiadasz odpowiednią ilość wolnych środków przeznaczonych na inwestycje to z pewnością powinieneś spróbować. Jeśli jednak nie jesteś pewien co do przyszłości kryptowalut to jednak lepiej odpuścić sobie ten temat i spróbować zainwestować w mniej zyskowne ale bezpieczne sposoby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here