Adwokat a radca prawny - co różni, a co łączy te dwie profesje?

Gdy słyszymy o radcy prawnym, niekiedy przychodzi nam na myśl pytanie, czy to to samo, co adwokat. Otóż nie – w naszym tekście rozwiewamy wszelkie wątpliwości, które mogą się pojawić w tej kwestii.

Każdego roku różnice między tymi dwiema profesjami zacierają się i zmniejszają, co nie zmienia faktu, że nadal przepisy rozdzielają obydwa zawody. Nie tak dawno, bo zaledwie parę lat temu, funkcja obrońcy w sprawach karnych, karnoskarbowych czy rodzinnych była zarezerwowana wyłącznie dla adwokatów. Sytuacja ta uległa zmianie, lecz możliwość ta zależy od cech, które różnią adwokata od radcy.

Radca prawny, w odróżnieniu od adwokata, może zawrzeć z nami umowę o pracę, czyli jest wówczas mowa o wykonywaniu zawodu pozostając w stosunku pracy, natomiast z adwokatem możemy zawrzeć tylko umowę cywilnoprawną. Tylko i wyłącznie radca niebędący w stosunku pracy, ma możliwość bycia obrońcą w przypadku spraw karnoskarbowych lub karnych.

Są plany, aby skończyć z tym dziwnym przepisowym kuriozum i ostatecznie połączyć zawód radcy z zawodem adwokata, ponieważ w całej Europie Polska stanowi swoisty wyjątek pod względem profesji prawniczych, w którym taki podział istnieje. Prace nad tym – z tego, co nam wiadomo – rozpoczęły się, lecz nie jest jeszcze jasne, w jakim kierunku one zmierzają. Także sami prawnicy i radcy są zdania, że obecny stan rzeczy jest bezsensowny, a co za tym idzie, zmiana jest konieczna.

Zarówno adwokat, jak i radca prawny, posiadają możliwość sporządzania pism procesowych i opinii prawnych, udzielania porad prawnych, obsługiwania wierzytelności, które są na etapie postępowania sądowego, a także reprezentacji swoich klientów przed sądem czy też urzędem państwowym. Lista wszystkich zadań i uprawnień jest o wiele dłuższa, my wymieniliśmy kilka najważniejszych obowiązków.

Uwaga, wbrew pozorom doradca prawny nie jest tym samym zawodem, co radca prawny! Doradca wprawdzie świadczy usługi prawnicze, jednak nie ukończył on aplikacji albo nie przeszedł egzaminu końcowego. W związku z tym doradca nie należy do samorządu radców prawnych lub adwokatów i nie ma ich uprawnień. Do usług, które może on świadczyć, należy przygotowywanie projektów pism czy udzielanie porad, jak i pełnomocnictwo w przypadku części spraw cywilnych lub postępowań administracyjnych, jednak to koniec jego kompetencji. Doradca, w odróżnieniu od radcy czy adwokata, nie ma obowiązku dochować tajemnicy zawodowej – to bardzo ważna różnica!

Adwokat i radca prawny to bardzo dobry wybór, gdy mamy problem z prawem cywilnym, rodzinnym czy też administracyjnym. Jeden i drugi mogą być naszym reprezentantem w urzędach, organach samorządu terytorialnego i władzy publicznej, do obu z nich możemy mówić „panie mecenasie”. Liczymy na to, że nasz tekst wyjaśnił w prosty sposób różnice między tymi dwiema profesjami. Jednocześnie naszym marzeniem jest również, aby jak najszybciej wspomniane zawody zostały połączone, co pozwoli uniknąć nieporozumień i zawirowań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here